top of page
  • knzouam

"Twoje ciałopozytywne dojrzewanie" Barabary Pietruszczak - recenzja

Idea ciałopozytywności pozwala coraz większej liczbie ludzi wejść w kontakt ze swoim ciałem i zaakceptować je takim, jakim jest. Otoczenie siebie i swojego ciała czułością i empatią wydaje się szczególnie ważne w okresie dorastania – pomocą w tym mogą stać się książki Barbary Pietruszczak dostarczające wiedzy nie tylko na temat przebiegu dojrzewania, ale także szeroko rozumianej ciałopozytywności.

W „Twoim ciałopozytywnym dojrzewaniu” skierowanym do dziewczynek szczególnie silnie zwraca uwagę nacisk na wolność wyboru - autorka na każdym kroku podkreśla, że każdy ma prawo decydować o sobie i swoim ciele, i dokonywać takich wyborów, z którymi czuje się dobrze i komfortowo. Zachęca też do uważności przy korzystaniu z mediów, które prezentują obraz kobiecego ciała często mający niewiele wspólnego z rzeczywistością – zamiast tego pokazuje różnorodność kobiecych ciał na ilustracjach obecnych w całej książce. Mimo życzliwego podejścia można znaleźć tematy, które uproszczono trochę za bardzo – wspomnienie karmienia piersią jak dawania „najlepszego, bo pełnowartościowego jedzenia” pozostawiono bez kontekstu kobiet karmiących w inny sposób, a w przykładach stawiania granic przez dziewczynki pokazano jedynie ich asertywne odpowiedzi skierowane do innych kobiet, nigdy chłopców czy mężczyzn.


Przewodnik skierowany do chłopców skupia się, oprócz opisu dojrzewania, na emocjach, ich rozpoznawaniu i ekspresji, co wydaje się niezwykle potrzebne w obliczu powszechnego nadal braku akceptacji wobec wyrażania większości emocji przez mężczyzn. Swoje miejsce w książce znalazł też kontekst sztuczności dzielenia rzeczy czy czynności na przeznaczone dla różnych płci, a także wspomnienie osób homoseksualnych, biseksualnych i aseksualnych, którego zabrakło w części przeznaczonej dla dziewczynek.

W obu książkach skupiono się na postrzeganiu ciała przez pryzmat tego, co może dla nas zrobić, a nie tego, jak ma wyglądać.

Treść oraz ilustracje normalizują różnorodność ciał i akceptowanie ich takimi, jakie są. „Twoje ciałopozytywne dojrzewanie” napełnione jest ciepłem, empatią i czułością, a jednocześnie rzetelną wiedzą, przekazaną w sposób prosty i zrozumiały, ale pozbawiony infantylizowania. Książki te mogą stać się dla dzieci w okresie dojrzewania dobrym źródłem informacji na temat zmian zachodzących w ciele, ale także przewodnikiem po swojej psychice: budują wrażliwość na to, że wszyscy postrzegamy świat przez swoje własne „okulary” i mamy różne perspektywy oraz zachęcają do obserwowania siebie i swoich odczuć.


Dojrzewanie to czas, kiedy potrzebujemy traktować siebie i swoje ciało ze szczególną troską i uważnością – te książki wydają się odpowiedzią na wszystko to, czego większości z nas w tym okresie zabrakło. Niezwykłe ciepło i empatia, rzetelne informacje, a także piękna szata graficzna sprawiają, że chciałoby się podarować te przewodniki każdemu dziecku wchodzącemu w okres dojrzewania, które mamy w swoim otoczeniu.


Recenzja: Iga Chrzanowska


Źródło grafiki: www.moonka.pl/resources/media/2021/10/okladka-przod_tyl.png

Źródło zdjęć: własne
82 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page