top of page
  • knzouam

Co mają do siebie emocje i jedzenie? Recenzja książki „Jedzenie pod wpływem emocji”


Większość z nas najpewniej doświadczyła w swoim życiu nieodpartej chęci spożycia jakiegoś konkretnego dania czy też produktu, które w przeszłości wyjątkowo nam zasmakowały czy też wiążemy z nimi przyjemne wspomnienia. Niektórzy ulegają tej pokusie, inni nie, a część osób miewa ją częściej od innych. Jednak rzadko kiedy w codziennym życiu zastanawiamy się co może być przyczyną tych różnic oraz jaki mechanizm stoi za niespodziewanym „smakiem na” określony posiłek. Odpowiedź na te zagadnienia znaleźć możemy w książce „Jedzenie pod wpływem emocji” autorstwa Kamili Czepczor oraz Anny Brytek-Matera.

Pierwszy rozdział wprowadza nas w tematykę odżywiania oraz emocji – znajdziemy w nim podstawowe definicje oraz objaśnienie poszczególnych mechanizmów i związków między jedzeniem, a odczuwanymi emocjami, tzw. food-mood connection. W rozdziale drugim autorki tłumaczą czytelnikowi różnicę między głodem fizjologicznym oraz głodem emocjonalnym, jak również wyjaśniają najistotniejsze koncepcje jedzenia emocjonalnego. Rozdziały trzeci oraz czwarty charakteryzują wybrane zaburzenia odżywiania: jadłowstręt psychiczny, bulimię psychiczną, zaburzenia z napadami objadania się.

Piąty rozdział omawia modele wyborów żywieniowych z różnych perspektyw: rozwojowej, poznawczej oraz psychofizjologicznej. Terapia poznawczo-behawioralna i jej odmiany są tematem rozdziału szóstego – przedstawione są badania nad jej skutecznością w leczeniu zaburzeń odżywiania, wykorzystywane techniki i mechanizmy zmiany, które zachodzą u pacjentów. Końcowe rozdziały książki poświęcone są omówieniu badań własnych autorek nad związkiem otyłości z jedzeniem emocjonalnym oraz emocjonalnym stylem jedzenia w kontekście jadłowstrętu psychicznego i bulimii, jak również podsumowaniu całości książki i wyciągnięciu z niej praktycznych wniosków dla pracy klinicznej.

Książka w mojej opinii jest bardzo wyczerpującą monografią naukową. Dla każdego z rozdziałów przedstawione są wyniki licznych badań na temat związków między opisywanymi zjawiskami, a najróżniejszymi zmiennymi, m.in. stylem przywiązania, osobowością, perfekcjonizmem, samooceną. Pojawiają się w niej różnorodne schematy mające na celu w sposób holistyczny zebrać omawiane korelacje i pomóc czytelnikowi uporządkować przeczytane fragmenty. Rozdział podsumowujący opatrzony jest bardzo rozbudowaną tabelą, w której zebrane zostały wszystkie najważniejsze wyniki badań wraz z płynącymi z nich wnioskami do pracy klinicznej z pacjentami zmagającymi się z jedzeniem emocjonalnym. Całość przeglądu zrealizowana jest w sposób rzetelny, z licznymi odniesieniami do źródeł, a narracja w całej książce prowadzona jest w sposób obiektywny – nie ma w niej miejsca na dygresje i spekulacje, tutaj podstawą przekazu są fakty empiryczne.

Jeżeli zmagasz się z problemem jedzenia emocjonalnego i oczekujesz poradnika pełnego rad i wskazówek, to książka ta nie będzie dla Ciebie lekturą zadowalającą. Polecam ją natomiast wszystkim osobom chcącym zrozumieć mechanizm i podstawy jedzenia emocjonalnego, poszerzyć swoją wiedzę związaną z zaburzeniami odżywiania, a w szczególności praktykom pracującym z osobami zmagającymi się z tego typu zaburzeniami oraz badaczom, którzy chcieliby znaleźć solidną podstawę teoretyczną dla przeprowadzenia badań w tej tematyce.

Książka „Jedzenie pod wpływem emocji” pochodzi z wydawnictwa Difin i można ją zakupić pod tym adresem https://ksiegarnia.difin.pl/jedzenie-pod-wplywem-emocji.


Autorka: Joanna Gajos

67 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page