KALENDARIUM
Tutaj dajemy znać o wszystkich kursach, szkoleniach i warsztatach.
Dla specjalistów, rodziców, młodzieży.
Nie jesteśmy w stanie zweryfikować wartości merytorycznej każdego z nich, dlatego nie promujemy, ani nie polecamy żadnego w sposób szczególny. Na samym dole znajdziesz jednak kilka wskazówek, które mogą być pomocne.
Skąd wiedzieć?
Czy szkolenie jest warte uwagi:
-
Pod dobrym szkoleniem nikt nie bałby się podpisać - fundacja czy organizacja to nie autor. Zwróć uwagę czy podano nazwisko i podstawowe informacje o prowadzącym (np. doświadczenie, wykształcenie). Spróbuj zweryfikować ich prawdziwość (szybki Google search powinien wystarczyć)
-
Autor szkolenia nie opisuje się w sposób naginający prawdę, mający "złowić klienta" (np. określanie się terapeutą, bez ukończenia odpowiedniego szkolenia) i nie deklaruje praktykowania metod pseudonaukowych. Niestety ten punkt jest najbardziej kłopotliwy do weryfikacji dla osób, które same nie są ekspertami w dziedzinie, ale warto próbować.
-
Znasz termin i czas trwania szkolenia, wszystkie informacje i sposób zapisów są jasne i spójne.
-
Treści programowe i efekty kształcenia nie pozostawiają znaków zapytania. Wiesz, czego się nauczysz.
-
Nie masz wątpliwości czy szkolenie kończy się testem wiedzy oraz czy otrzymasz certyfikat, potwierdzenie udziału lub inną formę dyplomu.
-
Szkolenie kierowane jest do specjalistycznej grupy, a program nie jest zbyt ogólny. Jeżeli jesteś np. dietetykiem i chcesz zapisać się na szkolenie z "dietoterapii w insulinooporności" które kierowane jest także do nauczycieli, pielęgniarek, osób chorych- bardzo możliwe, że tylko odświeżysz sobie podstawowe informacje ze studiów, przeznaczone dla laików.
-
Spróbuj poszukać opinii o firmie szkoleniowej, prowadzącym lub samym szkoleniu (jeśli odbywa się cyklicznie) na niezależnych forach tematycznych z danej dziedziny.
-
Jeżeli nie możesz zweryfikować któregoś z wymienionych napisz do organizatora i oceń czy jego odpowiedź i sposób odnoszenia się do potencjalnych uczestników Cię satysfakcjonuje.
Czy to było dobre szkolenie:
-
Szkolenie było oparte na dowodach naukowych, a każdy uczestnik miał możliwość weryfikacji przekazywanych treści. Dlatego ważna jest nie tylko bibliografia, ale POPRAWNA bibliografia.
-
Prowadzący nie bał się słowa "nie wiem", nie próbował stosować wymówek i trików mających przede wszystkim wybielić go w oczach uczestników.
-
Prowadzący realizował materiał. Nie pochylał się przesadną ilość czasu nad swoją osobą i nie próbował wykorzystać szkolenia do autoreklamy i nachalnej promocji np. swojej nowej książki.
-
Można było swobodnie zadawać pytania, także te trudne. Prowadzący nie obrażał się, kiedy dostawał informacje zwrotne, nie próbował zdyskredytować "sceptyków" przed grupą.
-
Szkolenie zaczęło się i skończyło o czasie. Założony materiał został zrealizowany zgodnie z planem, bez długich dygresji czy wcześniejszego "urwania do domu". Jednocześnie potrzeby grupy związane ze zmęczeniem i przyswajaniem materiału były na bieżąco brane pod uwagę.
-
Po szkoleniu była możliwość w sposób niejawny wyrazić swoją opinię i udzielić informacji zwrotnej organizatorom. (Sytuacja zbierania wypełnionych ankiet do ręki przez prowadzącego nie spełnia tego kryterium).